ביוגרפיה

יעלה אביטל – סופרן

 
נולדה בירושליים, צעירה מבין שבעה אחים . בגיל שמונה, נתקבלה למקהלת אנקור והיתה הצעירה מבין חברי המקהלה. וכבר השתתפה במסעות המקהלה לחו"ל, בלטה בקולה היחודי ושמשה לעיתים כסולנית. העבודה האנטנסיבת במקהלה שכללה לימודי סולפיג', שעורי פיתוח קול והופעות ברחבי הארץ וחו"ל הקנו ליעלה תשתית יסודית ומעמיקה שהוכיחה עצמה כזמרת בעתיד.
במקביל לעבודתה במקהלה למדה עשר שנים נגינה בפסנתר באופן פרטי ובאקדמיה, וגם כאן הפגינה כשרון ומוסיקאליות. השילוב של פסנתר וזמרה הוכיח עצמו כבעל ערך להתפתחותה כזמרת ובהמשך ככלי חשוב בהוראה של פיתוח קול.
לאחר שנתיים של שרות צבאי, החליטה ללמוד באקדמיה למוסיקה בירושליים במגמה הווקאלית. הייתה זו החלטה טבעית שנסללה במשך שנים במקהלת אנקור, ונתגלתה כנכונה ביותר ליעלה וזכתה אותנו בקול שכל השומע אותו מתנסה בחווייה מיוחדת במינה.
הנה בוגרת תואר ראשון ושני באקדמיה למוסיקה ע"ש רובין בירושליים בהדרכתן של פנינה שורץ, מרים מלצר, מרינה לויט ואפרת בינון. השלימה למודיה באקדמיה הגבוהה מיינץ שבגרמניה, וכיום מרצה באקדמיה הגבוהה למוסיקה ולמחול בירושליים.
זוכת מלגת קרן התרבות אמריקה – ישראל בקביעות מאז שנת 1998, ובמלגת הצטיינות בשירה בסגנון ברוק. בשנת 2008 ייצגה את הקרן בסדרת קונצרטים בארה"ב עם אנסמבל "נובילה" ובשנת 2010 הוזמנה על ידי הקרן כבוחנת זמרים ונגנים בתחום הברוק, דבר המבטא את ההערכה ליעלה, כאיש מקצוע המצויד בנתונים שמאפשרים לה לבחון ולהעריך ביצוע ווקאלי, ואינסטרומנטאלי בתחום הברוק.
כיום יעלה הינה הזמרת הבולטת ביותר בארץ בתחום הברוק.
מעריציה בארץ רבים ומתרבים, ומלווים את הופעותיה ברחביי הארץ.
לבד מן היכולת הטכנית שלה, יעלה נחנה במוזיקאליות יוצאת דופן , המאפשרת לה לחוש את לב ליבה של היצירה. זמרתה גורמת התרגשות ומניעה חוויה של התעלות, והריי זוהי האומנות במיטבה.
יעלה, לעיתים , שרה את הקלסיקה של השירה הישראלית , שירים של אלתרמן בהלחנתו של סשה ארגוב, לאה גולדברג, שירת רחל ועוד. הופעות אלה עולות בשילוב עם שלישית עתר, עם הגיטריסט רועי חן ולעיתים אף עם הברוקאדה. שירים אלה שזכו לביצועים רבים, הופכים בזמרתה של יעלה , לקלסיקה יחודית.
 
הרפרטואר של יעלה משתרע ממוסיקה עתיקה עד מוסיקה בת זמננו וכולל קנטטות רבות של באך , מיסת חג המולד מתאוס ויוהנס פסיון. מיצירותיו של הנדל: משיח, שמשון, שאול,גלוריה, ועוד. פרסל: מלכת הפיות, המלך ארתור, ורבות אחרות. מוצארט :רקוויאם והמיסה הגדולה וכן יצירות רבות אחרות.
כסולנית שרה בפסטיבל אבו גוש, פסטיבל כפר בלום,פסטיבל למוסיקה קאמרית בירושלים פסטיבלי מוסיקה עתיקה ביורק וקמברידג שבאנגליה, פסטיבל למוסיקה עתיקה בקרואטיה ובפסטיבל מוצארט בגרמניה בהם זכתה בשבחי המבקרים. יעלה מרבה להופיע ברחבי הארץ והעולם ולהקליט כסולנית עם האנסמבלים: "הברוקאדה" עימם הקליטה את המוטט laudate pueri מאת ויואלדי תקליטור שיצא בשנת 2007. ואנסמבל "נובילה" המתמחים במוסיקה עתיקה. וכן גם הוציאה תקליטור עם שלישיית "עתר"בשם "כשאור דולק בחלונך". הופיעה עם תזמורות רבות בארץ ובעולם ביניהן הסימפונית ירושלים, תזמורת הבארוק ירושלים, הקאמרטה, סימפונית חיפה, התזמורת הקאמרית הקיבוצית, סימפונית רעננה, הסימפוניה המלכותית האג ועוד, הופיעה תחת שרביטם של מנצחים רבים בניהם רנה יקובס, אנדרו פרוט, טים בראון, מתוי הולס ועוד.
בשנת 2004 זכתה בפרס בתחרות בארוק בינלאומית שהתקיימה בבלגיה.
 
בספטמבר 2008, הופיעה בפסטיבל למוסיקה עתיקה בקרואטיה עם אנסמבל "נובילה" קונצרט שזכה בשבחי המבקרים ובפרס הקונצרט הטוב ביותר.
ב4.2010, הופיעה באולם הוויגמור בלונדון והבקורת שבחה במיוחד את הפעתה.
with nobile
teamtrain
teamtrain